O tom, že vztahy v rodinÄ› mohou být nÄ›kdy velmi složité, asi nenà tÅ™eba hovoÅ™it. ÄŒasto se je pak snažÃme napravit. To ovÅ¡em mnohdy nenà tak jednoduché, jak bychom si mohli myslet. Pokud skuteÄnÄ› chceme, aby spolu rodina vycházela, musÃme dodržovat nÄ›kolik zásad.
Â
Â
Tou prvnà je, že bychom mÄ›li zvážit, zda vůbec má cenu se o nÄ›co pokouÅ¡et. V naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů je totiž potÅ™eba zmÄ›na pÅ™Ãstupu vÅ¡ech Älenů rodiny, k Äemuž mnohdy nejsou zdaleka vÅ¡ichni ochotni. Pokud máte v rodinÄ› nÄ›koho, o kom vÃte, že nenà schopen Äi ochoten se za své chovánà omluvit Äi zmÄ›nit pÅ™Ãstup, pak je vaÅ¡e snaženà marné.
Â
Pozor bychom si také mÄ›li dát v pÅ™Ãpadech týránÃ. Pokud nÄ›který z Älenů rodiny skuteÄnÄ› týrá jiného (nebo i vÃce), a to aÅ¥ už fyzicky, nebo (což bývá ÄastÄ›jÅ¡Ã) psychicky, mÄ›li bychom takového ÄlovÄ›ka odstÅ™ihnout. Zde rozhodnÄ› nepomůže snažit se jej pochopit. Ano, můžeme mu zkusit vysvÄ›tlit, proÄ a jak druhým ubližuje, ovÅ¡em pokud to nechce slyÅ¡et a chápat, pak nenà šance, že by své chovánà zmÄ›nil.
Â
Â
Dále je potÅ™eba, aby si vÅ¡ichni pÅ™iznali, kde dÄ›lajà chybu. To se týká i tÄ›ch, kteřà se o nápravu pokouÅ¡Ã. Snad s výjimkou dÄ›tà nenà téměř nikdo bez viny, a Äasto je snazÅ¡Ã vidÄ›t chyby na druhých než na sobÄ›. To je nÄ›co, na Äem bychom mÄ›li pracovat. Jen tady pozor, abychom nespadli to pasti, kdy chovánà druhých omlouváme tÃm svým – pokud se jedná dospÄ›lé lidi, pak jsou za to, co dÄ›lajÃ, plnÄ› zodpovÄ›dnÃ.
Â
Následovat by mÄ›ly upÅ™Ãmné omluvy. To ovÅ¡em neznamená jen Å™Ãci „je mi to lÃto“, neboÅ¥ to je jen zaÄátek. PokraÄovat by se mÄ›lo tÃm, že uznáme svou vinu, a jako poslednà pak Å™ekneme, jak svou chybu mÃnÃme odÄinit. Ano, mnohdy to nenà snadné, avÅ¡ak věřte, že je to osvobozujÃcà pro vÅ¡echny zúÄastnÄ›né. A pÅ™edevÅ¡Ãm to může pomoci dát rozhádanou rodinu zase dohromady, což je jedna z nejdůležitÄ›jÅ¡Ãch vÄ›cÃ, které máme.