Pokud máme domek se zahradou, pak na ní nejspíše budeme chtít nÄ›co pÄ›stovat. Koneckonců, co je lepšího, než výpÄ›stky z vlastní zahrady? O tom, jaké mají výhody – například sami volíme, jaké pesticidy použijeme, pokud vůbec, o jaké odrůdy se bude jednat a kdy budou sklizeny, o Äerstvosti nemluvÄ› – není potÅ™eba se příliÅ¡ zmiňovat. Problém je ovÅ¡em v tom, že mnozí lidé schopnosti své zahrady pÅ™eceňují a jsou pÅ™esvÄ›dÄeni, že zde mohou pÄ›stovat v podstatÄ› cokoliv. To vÅ¡ak není pravda, a to hned z nÄ›kolika důvodů.

 

rozkvetlá zahrada

 

Tím prvním je samozÅ™ejmÄ› naÅ¡e klima. V mírném pásu se může dobÅ™e daÅ™it klasickým plodinám, které u nás známe, jako jsou brambory, mrkev, Å™edkviÄky, salát a podobnÄ›, případnÄ› běžným ovocným stromům typu jablko, hruÅ¡ka Äi meruňka, avÅ¡ak například olivy Äi citrusy zde nevypÄ›stujeme.

 

Klima je zkrátka limitujícím faktorem, neboÅ¥ mnohé tropické plodiny nesnáší nízké teploty, které u nás pÅ™es zimu nastávají. Jiné zase mají mnohem delší vegetaÄní dobu, než jaká je u nás. NÄ›které ovoce například zraje i více než rok, což je tu zkrátka nemožné. Ano, existují skleníky, avÅ¡ak i když tento bude vyhřívaný, stále je zde délka a intenzita sluneÄního svitu, která působí problémy.

 

plody ze zahrady

 

Dalším důležitým faktorem je půda. Ta není stejná ani na vÅ¡ech místech ÄŒeské republiky. PÅ™itom různé plodiny preferují různé typy. Když například říkáme, že Äernozem na spraÅ¡i je nejkvalitnÄ›jším půdním typem, neznamená to, že se v ní bude dobÅ™e daÅ™it vÅ¡emu. Například brambory mají radÄ›ji chudší kamenitou půdu, zatímco tÅ™eba mrkev písÄitou. Nejde zde pÅ™itom pouze o živiny, ale také o její strukturu, poréznost i rychlost, s jakou je voda odvádÄ›na Äi vysychá.

 

Pokud tedy chceme na své zahrádce cokoliv úspěšnÄ› pÄ›stovat, mÄ›li bychom se nejdřív pÅ™esvÄ›dÄit, že se oné plodinÄ› u nás bude skuteÄnÄ› daÅ™it. Pak nebudeme zklamaní nad tím, že plody jsou malé a nechutnají ani zdaleka tak dobÅ™e. PÅ™eci jen, Äekat téměř rok a pak být zklamán výsledkem není ideální.