V současné ekonomické situaci trpí stále více domácností nedostatkem finančních prostředků. Není tedy divu, že se je mnozí pokouší vyřešit půjčkou. Zde je však otázkou, jak vybrat z velkého množství nabídek tu správnou, abychom získali potřebné peníze, avšak zároveň nespadli do dluhové spirály. Zdaleka nejjistější je půjčit si u banky, avšak vzhledem k tomu, jak přísné podmínky mají, většinou žádost úspěch mít nebude. Z toho samozřejmě profitují nebankovní společnosti, které mají podmínky pro poskytnutí půjčky mnohem volnější.
Jednou ze stálic jejich nabídek jsou i nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti. Ty fungují tak, že dostanete peníze, avšak jako protihodnotu musíte dát v zástavu nemovitost patřičné hodnoty. Po řádném splacení celé částky včetně všech úroků a poplatků bude zástava zrušena. Co to ale přesně znamená?
Jednoduše řečeno, vlastníkem onoho domu, bytu či pozemku se po dobu splácení stane poskytovatel půjčky. Vy ji sice můžete využívat stejně jako doposud, avšak pokud nebudete splácet, může vás poskytovatel vystěhovat a nemovitost prodat, přičemž peníze takto získané použije na pokrytí vašeho dluhu.
To se zdá poměrně nevýhodné. Proč tedy lidé tuto variantu volí? Jednoduše proto, že je snadno dostupná. Požadavky na žadatele nejsou nijak velké – v podstatě stačí jen být vlastníkem nemovitosti dané hodnoty. Mohou si ji tedy vzít i lidé, kterým byl jiný typ zamítnut.
Je však třeba říci, že riziko je zde samozřejmě poměrně velké. Proto bychom si měli ještě před podpisem smlouvy skutečně dobře rozmyslet, zda budeme schopni celou částku splatit, a to i v případě nečekaných událostí, jako je ztráta zaměstnání či dlouhodobé onemocnění. V mnoha případech totiž zjistíme, že je přeci jen lepší zvolit jinou variantu, byť zdaleka ne tak jednoduchou a pohodlnou.
To je však skutečnost, kterou si mnoho lidí neuvědomuje. A to není dobře, neboť přijít o střechu nad hlavou je jedna z nejhorších věcí, které se mohou člověku stát, zvláště když má děti. Domov totiž rozhodně potřebujeme.