Vodáctví se v naší zemi udržuje jako mnohaletá tradice již z doby socialismu, možná si také vybavíte legendární knihu Zdeňka Šmída s názvem „Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii“. Vodáci jsou svérázní lidé, udržují komunitní společenství, velmi často si pomáhají i cizí lidé, kteří v kempu proděraví laminátovou loď, anebo potřebují půjčit škrabku na brambory, a je v zásadě jedno, zda splouvají Lužnici, popisovanou Zdeňkem Šmídem, anebo Vltavu, považovanou většinou vodáků za nejatraktivnější řeku v republice. Vltava je totiž od Vyššího Brodu široká a přehledná, svižně odtéká, a její malebné okolí učaruje snad každému, zejména v úseku mezi Zlatou Korunou a zříceninou hradu Dívčí Kámen.
Kdy se na Vltavu vypravit
Vltava – to je samé „plus“, ale přece jen se tu také vyskytuje jedno jediné „mínus“, a sice je to natolik vyhlášený splavný tok, že je tam v červenci a v srpnu doslova mumraj. Příliš mnoho vodáků pak odrazuje zejména klidné jedince, rodiny s dětmi a milovníky romantiky, takže odtud mizí a splouvají mnohem poklidnější Lužnici, Nežárku, Otavu, a třeba i Berounku. To je ale škoda, protože Vltava si rozhodně nezaslouží opovrhovat jejími úchvatnými meandry, loukami a lesy – měli byste na to jít právě od lesa – jinak. Jak?
Naplánujte výpravu na polovinu června nebo na konec srpna – máte-li možnost, vybírejte dovolenou v těchto termínech, kdy tu výrazně ochabne vodácká aktivita. Kempy jsou poloprázdné a máte tu klid a pohodu. A v červnu navíc blížící se letní Slunovrat s nejdelšími dny v roce! Využijte služeb půjčovny lodí Vltava https://www.cvaknise.cz/ právě na Vltavě, můžete si pronajmout raft nebo kánoe, záleží na vás, a jediné, o co se musíte postarat, je stan, spacák, karimatka, lodní vak a vhodné oblečení. A samozřejmě i něco k snědku, pitný režim, však to znáte, zřejmě také nejste na vodě poprvé, a pokud jste, tak zůstaňte v poklidu, protože každý jednou začínal.