Je před výplatou a vám na účtu zůstalo opět jen minimum nebo vůbec nic, nebo jste dokonce v mínusu? Určitě nejste jediní, ale možná byste nemuseli mezi těmito rodinami být. Možná to chce udělat si přehledný soupis příjmů a výdajů a zeptat se sami sebe: Za co vlastně platím? nebankovnihypoteky.net

Náš příjem je většinou pevně daný. Pokud nejste servírka, která si může přivydělat dýškem, budete mít každý měsíc na účtu stejnou částku, které musí pokrýt vaše náklady. Pokud to nedostačuje, budete se propadat víc a víc do mínusu, až nebude cesty zpět. Nepomůže vám ani vzít si půjčku, protože pokud vám nezůstává nic navíc, nebudete mít na splátky. Jediná možnost je, že si půjčíte na něco, co vaše výdaje sníží o tolik, že vám zbude na splátky. Může to být koupě bytu, kdy cena za podnájem je vyšší než splátky hypotéky.

peníze

Každoměsíční výdaje jsou docela jasně dané. Nájem, jídlo pro děti ve škole, jídlo pro vás, poplatky městu a státu, a třeba jízdenky. Tohle sečíst není zase tak velký problém. Finanční gramotnost je přesně o tomhle, vědět kolik je na straně příjmů a kolik je na straně výdajů. A v tomhle je potřeba ne nastavit rovnítko, ale mít na straně příjmů jednoznačné plus, aby na účtu každý měsíc něco zůstalo. Říká se, že ideálně by tam měly být alespoň tři měsíční výplaty navíc a není nic přehnaného, skutečně byste je tam měli nějakým způsobem dostat, protože nikdy nevíte, co se může stát a mít takovou to rezervu, to se určitě vyplatí.

peníze

Život před nás staví různé útrapy, ale za ty finanční, za ty si převážně můžeme sami. Jen my přece rozhodujeme o tom, kde pracujeme a tím jaký máme příjem a také za co utrácíme a jestli si bezhlavě bereme půjčky nebo úzkostně spoříme, či necháváme vše jen tak plynout a doufáme, že se vše vyřeší tak nějak samo, bez nás.

Ale na rovinu, není fajn mít přehled o veškerých svých financích, o příjmech i výdajích?