Ten, kdo má rodinný domek, toho asi moc dálkové vytápění bytů zajímat nebude. Toto téma teplárenství je totiž zajímavé jen z několika hledisek. Když bydlíte v paneláku a máte tam teplo, jen stěží vás bude zajímat, jak se k vám dostalo a kudy vlastně vede ten hlavní parovod. Že tyto věci nejsou ze dřeva a ani umělých hmot, které se snad prosadily už všude je jasné. Teplovody tvoří železo, stejně jako parovody a stejně také jako u vás doma, klasické radiátorové trubky. Ano, ty na které vám tluče soused pod vámi, že máte ztlumit rádio, nebo na které tlučete vy, když nad vámi moc vyvádějí. Pravda, váš radiátor bude nejspíše litinový, ale to nevadí, trubky k němu litinové rozhodně nejsou.

stará kotelna

Obor teplárenství https://www.boden.cz/cs/ jako takový zahrnuje více dalších oborů a ve šech toho musí člověk spoustu umět. Nás to však bude zajímat víceméně z pozice dodavatele, který dodal materiál, ze kterého se vlastně teplovod postavil. Nu, postavil, spíše položil, podle předem daných plánů a nákresů. Když ty pak byly schváleny, asi se vykopaly do země velké díry a do nich se pak začaly jednotlivé díly oceli a železa ukládat. Poté se to zasypalo a teplárna mohla spustit.

moderní radiátor

Není to však jen a jen o tom. Obor teplárenství je také o ekonomice vytápění, je to nyní hodně o ekologii a setkat se zde můžete i s pojmy o kterých jste v životě neslyšeli. Víte například co je to kogenerační jednotka? Bohužel již zde není místo to celé rozebrat a vysvětlit, takže jen stručně možno napsat, že je to zařízení, které vyrábí jak energii, tak i teplo. Na více zde již opravdu místo není. Ale pokud vás toto téma teplárenství jako takové zajímá, klikněte si na odkaz, který je zde uveden. Ten vás přenese tam, kde se můžete dočíst další spoustu zajímavých věcí a případně také položit nějakou tu otázku. Nebojte se ptát, kdo se moc ptá, moc se také dozví. Tak si nyní klikněte…

4/5 - (1 vote)