Meduňka lékařská má typickou chuť, která je jemně nasládlá a citrónová. Díky této chuti je ideální pro výrobu bylinkového čaje, protože skvěle chutná i bez doslazení. Meduňkový čaj si ale lidé nevychutnávají jen kvůli jeho specifické chuti, ale také kvůli tomu, že je pro nás velmi zdravý. Není tedy divu, že se meduňka užívá v rámci přírodního lékařství již léta. Vlastně už od starověkého Řecka. Používala se na léčbu nervových poruch či potížích se zažíváním. V průběhu let se stala ustálený prostředkem pro léčbu nejrůznějších obtíží.
Na co je tedy meduňka dobrá?
Zklidnění
Jednou z největších předností meduňky je její schopnost působit uklidňujícím způsobem na nervový systém. Má mírně sedativní vlastnosti, takže pomáhá těm, kteří trpí nadměrným stresem nebo úzkostmi. Pomáhá taky těm, kteří trpí nespavostí. Šálek meduňkového čaje si tedy ideálně vychutnejte chvilku před spaním.
Antioxidanty
Meduňka je bohatá na antioxidanty. Antioxidanty chrání naše těla před volnými radikály, které jsou pro nás škodlivé. Meduňka se tak stává prostředkem důležité prevence a posiluje náš imunitní systém. Pro tyto účely si dopřávejte šálek ideálně alespoň jednou denně.
Trávení
Meduňka pomáhá také našemu trávení. Zmírňuje pocit přejedení, pokud jsme přijmuli příliš mnoho jídla a klidní nadýmání. Dokáže uvolňovat plyny a tím snižovat tlak ve střevech. Pokud je vám po jídle těžko, uvařte si šálek dobrého meduňkového čaje.
Kognitivní funkce
Dle jistých studií posiluje meduňka také kognitivní funkce. Zejména u starších osob můžeme při pravidelné konzumaci sledovat zlepšení paměti a pozornosti. Doporučuje se proto i studentům, pokud je čeká náročné učení.
Antivirové účinky
Meduňka má jisté antivirové vlastnosti, které nám mohou pomáhat v bojích proti virovým infekcím. Pokud nějakou takovou trpíte, začněte pravidelně užívat meduňkový čaj.